باکو

آشنایی با باکو:

باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، شرقی ترین پایتخت قاره اروپا و بزرگترین شهر و همچنین بزرگترین بندر جمهوری آذربایجان است. این شهر بر ساحل غربی دریای خزر در شبه جزیره آب‌شوران قرار دارد و یکی از مناطق نفت‌خیز جهان می‌باشد. باکو پر جمعیّت‌ترین شهر قفقاز است. وجود تعداد بسیاری از پارک‌های ساحلی و برگزاری برنامه‌های متعدد هنری از جمله موسیقی، تئاتر و اپرا جذبه خاصی به این شهر داده‌است.
بخش قدیمی شهر باکو ، همراه با برج و حصار قلعه شهر به خوبی از سده‌های میانه بجا مانده و یکی از آثار ثبت شده در یونسکو به عنوان میراث فرهنگ جهانی است. جمعیت شهری در ابتدای سال ۲۰۱۲ میلادی ۳٬۲۰۲٬۳۰۰ نفر برآورد شده‌است. در ابتدای سال ۲۰۰۳ بیش از ۱۵۳ هزار نفر از آوارگان داخلی (ناشی از جنگ قره باغ) و همچنین ۹۴ هزار نفر پناهنده خارجی در این شهر علاوه بر جمعیت اصلی وجود داشته‌اند.
در سال ۲۰۰۷ و در نشست وزرای فرهنگی اعضای سازمان کنفرانس اسلامی، باکو به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی برای سال ۲۰۰۹ اعلام شد. در سال ۲۰۰۰ بخش قدیمی باکو بعلاوه سرای شروانشاهان و قلعه دختر به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند.
باکو دارای ۱۱ منطقه شهری (اداری) شامل عزیزبایف، بیناغدی، قاراداغ، نریمانف، نسیمی، نظامی، صبالی، صابونچی، ختایی، سوراخانی و یاسامال و نیز ۴۸ شهر می‌باشد. شهرهای بناشده در جزایر موجود در خلیج باکو و شهر صخره‌های نفتی یا نفت داشلاری که در دریا ساخته شده‌اند و خارج از باکو و در داخل دریای خزر قرار دارند جز این ۴۸ شهر می‌باشند.

موقعیت جغرافیایی:

این شهر زیبا ۲۸ متر پایین تر از سطح دریا در شبه جزیره آب شوران در ساحل غربی دریای خزر قرار گرفته و جزو یکی از مناطق نقت خیز جهان به شمار می رود.

آب و هوای شهر باکو :

از لحاظ آب و هوایی شهر باکو در آذربایجان زمستان های بسیار سردی دارد، به همین نسبت تابستان های بسیار گرمی هم نیز دارا می باشد. با توجه به برگزاری جشن نوروز در آذربایجان و طراوت نسبی هوا و شاد بودن مردم، بهار برای سفر به کشور آذربایجان و شهر باکو مناسب ترین زمان است.
با از راه رسیدن شهریور هوای شهر پایتخت باکو بسیار خنک و دلپذیر می شود و برای مسافران پاییزی فرصت سفر را ایده آل می سازد. از آبان کم کم هوا سرد شده و در دی شاهد بیشترین میزان بارش برف هستیم. از نظر وضعیت آب و هوا بهترین زمان سفر به پایتخت کشور جمهوری آذربایجان بهار و پاییز است.

حمل و نقل در شهر باکو:

سیستم حمل و نقل شهر باکو شامل اتوبوس، تاکسی، دوچرخه و مترو می شود. این شهر ترافیک بسیار سنگینی را در ساعات شلوغ داراست، به همین دلیل سعی کنید برای رسیدن به مقصد مورد نظرتان کمی زودتر از محل اقامتتان خارج شوید. با توجه به این که این شهر بسیار تاریخی است و بناهای زیبایی در آن قابل مشاهده است، بنابراین استفاده از دوچرخه بیشتر به نفعتان است.

دیدنی های سفر به باکو آذربایجان:

کاخ شیروانشاه، میراث جهانی یونسکو در باکو
برج های شعله، نماد باکوی مدرن
قلعه دختر، اثر به جا مانده از ساسانیان در باکو
شهر قدیم از مشهورترین دیدنی های باکو
بلوار باکو یا پارک ملی ساحلی آذربایجان
موزه فرش آذربایجان، بزرگ ترین کلکسیون فرش جهان

اطلاعات ضروری شهر باکو:

زبان رسمی: ترکی آذربایجانی
واحد پول: منات (AZN)، هر منات در تاریخ ۲۱ بهمن ۹۶ ۲۸۵۰ تومان بوده است.
نوع برق شهری: ۲۳۰ ولت/ ۵۰ هرتز
پیش شماره کشور: ۹۹۴+
پیش شماره شهری: ۱۲
اختلاف ساعت باکو با تهران: ۳۰+
شماره های ضروری:
آمبولانس: ۱۰۳
آتش نشانی: ۱۰۱
پلیس: ۱۰۲
فرودگاه ها:‌ فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف:
مورد دیگری که همان ابتدای ورود به شهر باکو لازم است بدانید این است که چطور از فرودگاه باکو به مرکز شهر بروید؟ از آن جایی که توضیحات آن مفصل راه های حمل و نقل بسیار است این موارد را در مطلب حمل و نقل فرودگاه باکو کاملا توضیح داده ایم و می توانید جزییات را آن جا بخوانید. در ضمن اگر تور باکو را از الی گشت خریداری کنید بیشتر مواقع ترانسفر فرودگاهی برایتان رایگان خواهد بود.

دریافت به روز رسانی و بیشتر

اندیشه های ذهنی به صندوق پستی شما