قونیه

آشنایی با قونیه:

قونیه یک شهر بزرگ در حاشیه جنوب غربی فلات مرکزی آناتولی و هفتمین شهر پرجمعیت در ترکیه با جمعیت بیش از ۲٫۱ میلیون نفر است.
قونیه یک شهر توسعه یافته اقتصادی و صنعتی است و مرکز استان قونیه می‌باشد.
منطقه قونیه از هزاره سوم قبل از میلاد سکونت داشته‌است. این شهر که در دوران باستان کلاسیک به عنوان ایکونیوم شناخته شده بود، توسط تمدنهای فریگیه، شاهنشاهی هخامنشی، عصر هلنیستی و روم باستان پیاپی اداره می‌شد. در قرن یازدهم میلادی، دودمان سلجوق این منطقه را از امپراتوری بیزانس فتح کردند و سپس پایتخت سلجوقیان روم شد. در زمان سلجوقیان، این شهر به اوج ثروت و نفوذ خود رسید. پس از فروپاشی روم، قونیه تحت فرمان قرامانیان قرار گرفت، پیش از آنکه توسط امپراتوری عثمانی در قرن پانزدهم به دست گرفته شود. پس از جنگ استقلال ترکیه این شهر به بخشی از جمهوری مدرن ترکیه بدل شد.
قونیه یکی از شهرهای بسیار زیبای ترکیه است. ما ایرانی‌ها این شهر را با مقبره‌ی مولانا می‌شناسیم زیرا به این شاعر شگفت‌انگیز پارسی‌گو علاقه‌مند هستیم و می‌دانیم آرامگاه وی در قونیه قرار دارد. در واقع چند شهر ترکیه از جمله استانبول، آنتالیا، کوش آداسی و ازمیر در نزد گردشگران محبوب‌تر هستند اما چندیست که قونیه هم در فهرست شهرهای پرتردد ایرانی‌ها قرار گرفته است. در این مطلب قصد داریم شهر زیبای قونیه را به شما عزیزان معرفی کنیم تا با دید بازتری تور قونیه را خریداری کنید. همراه فاینداتور باشید تا در کوچه و خیابان‌های شهر بچرخیم و از ویژگی‌هایش برایتان بگوییم

موقعیت جغرافیایی قونیه:

قونیه در سطح جهانی، هفتمین شهر مشهور ترکیه محسوب می‌شود و در ناحیه‌ی آناتولی مرکزی قرار دارد. از زمان سلطنت سلجوقیان شهر قونیه رونق بیشتری یافت و حالا هم دارای بناهای تاریخی زیبا و طبیعتی دلفریب است. قدمت شهر قونیه به زمان هیتی‌ها می‌رسد. هیتی‌ها مردمی باستانی بودند و برای نخستین‌بار در قونیه ساکن شدند. بنابراین بناهای تاریخی متعددی در قونیه وجود دارد که البته شمار آنها در سال‌های گذشته بیشتر بود و بر اثر درگیری‌های مختلف تعدادی از آنها ویران شدند. حدود سال ۸۰۰ هجری بود که عثمانیان قونیه را فتح کردند و از آن پس این شهر به دست مسلمانان افتاد. بد نیست بدانید که در حال حاضر مساحت شهر قونیه ۳۸,۸۷۳ کیلومتر مربع است.

آب و هوای شهر قونیه:

آب و هوای شهر قونیه، در طبقه سرد و نیمه خشک قرار می گیرد. این شهر در تابستان دارای گرمای نسبتا گرمی است و دمای متوسط آن به ۳۰ درجه سانتی گراد و حداکثر دمای هوا در تابستان به ۴۰ درجه رسیده است. در فصل زمستان میانگین دمای متوسط ۴٫۲ درجه سانتی گراد و کمترین درجه هوا به -۲۶ درجه رسیده است که این گزارش در سال ۱۹۷۲ در رسانه ها ثبت شد.

سیستم حمل و نقل در قونیه:

اگر به شهر قونیه سفر کردید و خواستید به مهمترین مرکز گردشگری این شهر بروید می توانید با استفاده تراموا در پایانه های مسافربری در این که در میدان علاالدین تپسی قرار دارد استفاده کنید و سوار شوید تا نزدیکی آرامگاه مولانا شما را می برد. قیمت تراموا برای هر یک نفر ۱٫۵ لیر می باشد و تا ساعت ۱۲ شب در دسترس مردم قرار دارد. در مسیری که برای حمل و نقل وجود دارد ترمینال قونیه، به نام اتوگار (Otogar) به خیلی از شهرهای ترکیه اتوبوس دارد می توانید از این ترمینال برای مقاصد خود استفاده نمایید. اگر بخواهید از قونیه تا آنکار با اتومبیل سفر کنید ۳ ساعت زمان نیاز است و هزینه بنزین در این شهر ۵٫۱۵ لیتر می باشد. هزینه تاکسی در هنگام سوار شدن ۴ لیر بوده و به ازای هر یک کیلومتر مسافتی که طی می شود ۳ لیر باید هزینه نمایید. همچنین به ازای هر یک ساعت انتظار حدود ۲۰ لیر باید هزینه کنید.

جاذبه های گردشگری در قونیه:

موزه آنتوگرافی
تربت و مسجد شمس تبریزی
موزه آتاتورک

دریافت به روز رسانی و بیشتر

اندیشه های ذهنی به صندوق پستی شما