کاپادوکیا

آشنایی با شهر کاپادوکیا:

شهر کاپادوکیا ترکیه منطقه‌ای قدیمی در مرکزی‌ترین قسمت آناتولی یا همان ترکیه امروزی است. نکته جالب در مورد کاپادوکیا این است که طبق اسناد تاریخی نام این شهر را پادشاهان هخامنشی ایران انتخاب کرده‌اند. این شهر در آن دوره بخشی از قلمروی آن‌ها بوده است. حتی دین اهالی آن نیز تا پیش از قدرت گرفتن امپراتوری عثمانی زرتشتی بود. آن‌ها مانند ایرانیان باستان آتشکده‌های فراوانی داشتند. پس از سقوط هخامنشیان نام این منطقه تغییر نکرد.

بالن‌هایی که توریست جذب می‌کنند!

امروزه با سیاست‌های دولت ترکیه، کاپادوکیا به یکی از مقاصد توریستی این کشور تبدیل شده است. از آنکارا و استانبول به راحتی با هواپیما و قطار می‌توان به این شهر رفت. وجود ستون‌های عظیم رسوبی که حاصل فعالیت آتشفشان‌های این منطقه است قدمتی ۹ میلیون ساله دارد. مردم بومی در خانه‌هایی غار مانند زندگی می‌کنند و در میان این غارها بقایای کلیسا، صومعه و شهرهای زیرزمینی فراوانی را می‌توانید مشاهده کنید.
صرف‌نظر از جذابیت‌های تاریخی و طبیعی، این منطقه به داشتن بالن‌های گوناگون مشهور است. توریست‌ها از سراسر دنیا برای بالن سواری به کاپادوکیا می‌آیند. دیدن منظره خاص این منطقه از آسمان قطعا یکی از تجربه‌های فراموش نشدنی شما خواهد بود. اگر ترس از ارتفاع دارید، نگران نباشید. در هریک از بالن‌ها یک متصدی وجود دارد که از پیش تمام آموزش‌های لازم را دیده است. شما می‌توانید با خیال آسوده همراه با این شخص ساعت‌ها بالن‌سواری کنید و در یک منطقه امن نیز فرود بیایید. بنابراین، ترس را کنار گذاشته و حتما بالن‌سواری را تجربه کنید.

پیاده روی در کاپادوکیا:

پیاده روی در این کاپادوکیا، تفریحی رایگان است. قید تورهای سبز، آبی و قرمز به این منطقه را بزنید. بسیاری از این تورها، شما گردشگران را در بعضی از صحنه های زیبا برای عکاسی رها می کنند و با این کار وقت شما را بیهوده هدر می دهند. در صورتی که در گورمه جاذبه های بی نظیری برای دیدن وجود دارد که در این تورها گنجانده نمی شود. به تنهایی در میان کوچه های اطراف هتل خود بگردید. در این مناطق مسیرهای کاملا مشخصی وجود دارد. بنابراین به هیچ عنوان گم نخواهید شد. فعالیت پیاده روی در میان کاپادوکیا به خودی خود جذاب هست که نیازی به گرفتن تورهای مختلف نداشته باشید.

این کارها را انجام دهید:

خودتان به پیاده روی و کوه نوردی در کاپادوکیا بپردازید به جای اینکه تور و پکیج به کاپادوکیا را خریداری کنید. قیمت تورهای کاپادوکیا بسیار بالاست.
از بین فعالیت های ورزشی ۴ ساعت دوچرخه سواری در میان کوه ها را انتخاب کنید به جای اینکه ۲ ساعت تور هوایی و پرواز را بخرید.
به تماشای بالن ها در آرامش بپردازید و از منظره لذت ببرید، به جای اینکه سوار بالن ها شوید.
به دیدن کلیساهای تاریخی زیرزمین بروید چرا که ورودی ندارد، به جای اینکه هزینه ورودی موزه روباز را در سفر به کاپادوکیا ترکیه بپردازید.
در کافه های روباز و در هنگام غروب چای بنوشید به جای اینکه وقت خود را در کافه های بسته بگذرانید.
به رستوران های محلی در سفر به کاپادوکیا بروید به جای اینکه رستوران های گران قیمت را انتخاب کنید.
به رستوران در میان صخره های کاپادوکیا بروید به جای اینکه به رستوران ترکیش دینر اند شو (Turkish dinner & show) بروید.
ناهار را در کافه ها سفارش دهید به جای اینکه به استراحتگاه های بین راهی بروید.
در بین هتل های این منطقه ۳ شب اقامت در هتل کیو لایف کیو هتل (Cave Life Cave Hotel) بگیرید

دوچرخه سواری در کوهستان کاپادوکیا:

در میان این کوه ها، مسیرهای مشخصی را برای دوچرخه سواران در نظر گرفته اند. اگر چه بعضی از مسیرها بسیار حرفه ای هستند، اما با انتخاب مسیرهای راحت تر می توانید به راحتی دوچرخه سواری کنید و بهتر از منطقه لذت ببرید. در شهر امکانات خوبی برای کرایه دوچرخه برای ۴ ساعت وجود دارد. حتی برای دیدن دره ها نیز می توانید با دوچرخه بروید. قیمت کرایه دوچرخه ۲۰ لیر است. اگر برای کل روز دوچرخه را کرایه کنید، به صرفه تر خواهد بود چرا که حدود ۳۰ لیر را خواهید پرداخت. نیازی به گرفتن راهنما نیز ندارید. تنها از نقشه راهنما کمک بگیرید.

تماشای بالن های کاپادوکیا:

اگر توان مالی خوبی دارید قطعا یک ساعت سوار بالن هوای داغ شوید، ارزش خواهد داشت تا این منطقه را از آسمان ببینید. در غیر این صورت بهتر است که تنها از دور به منظره بالا رفتن بالن ها نگاه کنید. دیدن این متظره جذاب نیز تماشایی است. می توانید به منطقه ای که نمای بازی به شما می دهد مانند ارتفاعات بروید تا بهتر بالا رفتن بالن ها را ببینید. برای خرید تور بالن سواری در این منطقه به سراغ تورهایی بروید که به شما صبحانه رایگان نیز می دهند.

دریافت به روز رسانی و بیشتر

اندیشه های ذهنی به صندوق پستی شما