باتومی

آشنایی با باتومی:

باتومی یا باطوم شهری بندری بر کرانهٔ دریای سیاه و در کشور گرجستان است.این شهر در محل بندرگاه قدیمی رومی باتوس، که احداث آن را به آدریانوس نسبت می‌دهند، بنا شد.بعدها یوستی نیانوس از پادشاهان روم شرقی آنجا را تصرف کرد و پس از بنای دژ پترا در شمال آن، باتوس اهمیت خود را از دست داد و مدتی بعد، جزو متصرفات پادشاهان لز شد.در ۶۴۳م حبیب بن مسلمه، سردار مسلمان، گرجستان و از جمله باتومی را به صلح گشود و این شهر به دست مسلمانان افتاد. در اواخر سده ۱۰م، باتومی جزو حکومت متحد گرجستان شمرده می‌شد و پس از تجزیه امپراتوری گرجستان، امیران متاوارهای گوری در آنجا مستقر شدند. در سده ۱۵م، شهر و ناحیه باتومی مدتی در دست سلاطین عثمانی بود و از ۱۶۲۷م جزو متصرفات عثمانی شد و ظاهراً از همین دوره، اسلام در آنجا رواج یافت. در اوایل سلطنت سلطان احمد سوم مردم گرجستان شورش کردند و از پرداخت مالیات سر باز زدند، ولی شورش سرکوب شد و عثمانی‌ها در باتومی و چند جای دیگر قلعه‌هایی بنا نهادند. در زمان سلطنت عبدالعزیز عثمانی مسجد جامعی به نام عزیزیه در باتومی ساخته شد.
در ۱۸۷۸م، قشون روسی بندر و شهر باتوم را تصرف کردند و در ۲۸ اوت همان سال، به موجب عهدنامه سان‌استفانو، باتومی به آنان واگذار گردید، امّا بعدها باز جزو گرجستان شد. در آوریل ۱۹۱۸م، قشون عثمانی باتومی را اشغال کرد و سال بعد سپاهیان انگلیس وارد آنجا شدند.در ژوئن ۱۹۱۹م، انگلیسی‌ها باتومی را تخلیه کردند.پس از آن جمهوری گرجستان تأسیس شد ولی بعد از مدت کوتاهی، سقوط کرد و حزب کمونیست قدرت را به دست گرفت و گرجستان جزو اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی شد.در مارس ۱۹۲۱م، بر اثر معاهده‌ای بین دولت ترکیه و شوروی، قسمتی از گرجستان به نام قارص و اردهان به ترک‌ها واگذار شد و باتومی همچنان در گرجستان باقی‌ماند و در ۱۶ ژوئن همان سال، مرکز جمهوری سوسیالیستی آجارستان شد.

موقعیت جغرافیایی:

باتومی از طرفی در کناره دریای سیاه و جنوب غربی کشور قرار دارد و از طرفی دیگر در دامنه رشته کوه های قفقاز واقع شده است. قرارگیری در چنین موقعیت جغرافیایی باعث شده این شهر آب و هوای معتدلی داشته باشد. از همین رو نیز در شهر باتومی پوشش گیاهی متنوعی از گل ها و گیاهان و درختان به چشم می خورد. یکی از دلایل محبوبیت این شهر نیز آب و هوای دلپذیر و متغیرش است، به طوری که در طی فصول گرم سال، اقامتگاه های ساحلی آن پر از گردشگر است و در طی فصول سرد سال و هوای برفی نیز از تعداد مسافرانش کاسته نمی شود.

آب و هوای شهر باتومی:

باتومی با آب و هوای نیمه مرطوب دریایی ساحلی شناخته شده است. زمستان ها سرد هستند و البته بدون برف و تابستان های گرمی دارد. بارش سالانه ۲٫۵۶۰ میلی متر است و رطوبت نسبی ۸۱٪ می‌باشد. باران های مکرری در این شهر وجود دارند؛ اما برف به ندرت می بارد و اگر برفی روی زمین بنشیند به سرعت آب می شود. یک دریاچه طبیعی کوچک در باتومی وجود دارد که در پارک ۶ May قابل دیدن است. بسیاری از باغ های متفاوت مانند باغ های مرکبات در باتومی وجود دارد.

سیستم حمل و نقل در شهر باتومی:

اتوبوس: اگر قصد رفتن به باتومی از شهر تفلیس را دارید، راهنمای سفر به باتومی نشان می دهد که اتوبوس های زیادی بین این دو مقصد وجود دارند. همچنین مینی بوس های معروف گرجستان به نام مارشروتکا نیز برای این مقصد وجود دارند. اگر میخواهید از تفلیس به باتومی بیایید پیشنهاد ما این است که از اتوبوس های VIP شب رو استفاده کنید. ماشین: شما می توانید از ارمنستان، ترکیه و یا آذربایجان با ماشین شخصی خودتان به باتومی بیایید.

قطار: راه آهن گرجستان بین باتومی و تفلیس خط قطار دارد. قطارهای شبانه معمولا در ساعت ۲۲:۲۵ حرکت می کنند و ساعت ۷:۰۵ صبح به باتومی می رسند.هواپیما: شما می توانید با هواپیما به باتومی بیایید. فرودگاه بین اللمی باتومی از شهرهای زیادی به این مقصد پرواز دارد.

اتوبوس و مارشروتکا: باتومی چند خط محدود اتوبوس دارد که همان ها برای رفتن به جاذبه ها کافیست. قیمت آن ۱ لاری می باشد که می توانید بلیط آن را از راننده اتوبوس نیز خریداری کنید. مارشروتکا نیز در سطح شهر به وفور دیده می شوند که مزیت آن ها این است که نیاز به ماندن در ایستگاهی خاص ندارید و با تکان دادن دست می توانید در صورتی که از مسیر آن مطمئن هستید، سوار آن ها شوید.

دوچرخه: در باتومی مسیرهای دوچرخه ای به رنگ قرمز وجود دارند که به خارج باتومی می روند و ۸ کیلومتر در کنار دریای سیاه امتداد دارند. همچنین در ساحل باتومی نیز امکان اجاره دوچرخه وجود دارد که بسیار خاطره خوبی برایتان خواهد شد.

پیاده: یکی از بهترین روش های کشف شهر پیاده روی است زیرا باتومی شهر بزرگی نیست و می توانید بسیاری از جاذبه های آن را با پای پیاده ببینید.

جاذبه های دیدنی در شهر باتومی:

تله کابین آرگو
مجسمه علی و نینو
برج آلفابتیک
کلیسای مادر مقدس
باغ گیاه شناسی باتومی
میدان پیازا

به شما توصیه می شود:

از غذاهای محلی باتومی حتما استفاده کنید.
پارک گیاه شناسی را جزو بایدهای سفرتان بگذارید.
پنیر گرجی را حتما تجربه کنید.
پیاده روی در شهر را فراموش نکنید.
شب های باتومی بسیار زیبا هستند، در خیابان های آن قدم بزنید و از فضا لذت ببرید.

دریافت به روز رسانی و بیشتر

اندیشه های ذهنی به صندوق پستی شما


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/jakilid/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/jakilid/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755